Herhangi Bir Ücret Ödemeden

7 Gün 24 Saat Kesintisiz Okey Oynamak İstermisiniz.

Okey Salonuna Bağlan


Okey Nasıl Oynanır?

Detaylı Bilgiler

Okey Nasıl Oynanır?

Okey taşları neledir?

Okey, dört kişiyle oynanan bir masa oyunudur. Oyunun başlangıcında bütün oyunculara 14, ilk başlayacak olan oyuncuya ise 15 taş dağıtılır. Okey oyunu toplamda 106 taş ile oynanır, oyunda toplamda 4 renk bulunur ve her renkli taştan 2 tane vardır, ayrıca 2 tane sahte okey vardır yani desenli taş, ayrıca okey oyununda 1 de 13 e kadar rakamlar vardır.

Oyunun oynanışı ve kuralları

Taşlar ıstaka’ya dizilir ve dizimden geri kalan taşlar ortaya kapalı olacak şekilde konur. Yere bir taş açılır, açılan bu taşın bir üstü ”Okey” taşıdır. Okey taşı oyunda tüm taşların yerine kullanılabilir.

Dağıtım öncesinde belirlenen taşın bir fazlası okeydir. Dağıtım öncesinde mavi 7 seçilmişse, o elde (oyunda) okey taşı mavi 8 olacaktır. Sahte okeyde oyunda mavi 8 olacaktır.

İlk oyuncunun elinde işine yaramayan taşı yanındaki oyuncuya atmasıyla oyun başlar. Okey Oyununda amaçlanan; aynı taşları sıraya dizmek sonra da aynı sayılı olan taşları farklı renklerinden oluşan grup yapmaktır. Bir grup; en az 3 adet taştan oluşur.

Sırası gelen oyuncu, önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır; yaramıyorsa ortada bulunan taşlardan bir taş çeker.

Ardından elinde olan fazlalık olan taşı yanındakine atar.

Okeyde taş nasıl dizilir?

Okey oynarken değişik şekillerde taş dize bilirsiniz, dört değişik renk olduğu için mesela 13 rakamından en az 3 tane en fazla 4 tane ayrı değişik renklerden yan yana dizilebilir. Aynı renkten taşları seri olacak şekilde 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 gibi yan yana dize bilirsiniz. Ayrıca aynı renkten taşları 12-13-1 şeklinde dize bilirsiniz. Elinizi bittiğiniz de atacak fazlalık 1 taşınız olmalıdır. Bu fazlalık taş okey ise onu gösterge taşını üstüne koyarak okey atmış olursunuz.

Çifte nasıl gidilir?

Çifte gidilebilmesi için oyuncunun elinde aynı renk ve aynı numaradan çift taşlar olmalıdır. Eline aynı renk ve numaradan oluşan
7 çift taş toplamaya çalışır.

Okeye nasıl dönülür?

Oyuncu elinde bulunan 14 taşı dizmiş ve bitmeye hazır bir oyuncu, oyunu bitirmeyip okeye dönebilir. Burada amaçlanan yere okey atarak oyunu bitirmektir.

Oyun Nasıl Biter

Elinde bulunan 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu bu oyunu kazanmış olur. Elinde bulunan 15 taşı, yere açılmış olan taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Bir per en az 3 adet taştan oluşmaktadır ( mavi 6,7,8 veya mavi 4, siyah 4, kırmızı 4 gibi. ) 12-13-1-2 perler 2 geçersizdir, 1 ‘den sonra taş dizilemez

image

Daha Fazla Bilgi İçin Bu Bideo Sunumunu İzleyin.

96580 k

İndirme

11690 k

Paylaşım

9863 +

Kullanıcı

2369 +

Görevli

Bizimle İlgili Sorularınız mı var?

Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İletişim Kur
image
image
image
image

Sistemimizde Özel Yetkili Listesi

Beyaz

Ceo & Kurucu

Kaan

Oyun Sahibi

Dj Şeker

Radyo Sahibi

GüLüMSe

Radyo Sorumlusu
image
Download App

Mobil Uygulamamızı İndirerek , Telefon ve Tabletlerinizden Oynayabilirsiniz.

Kullanıcı Desteği Bizimle İletişime Geçin!

Haftanın 7 Günü & 24 Saati Ticket Desteği ile Bizimle İletişim Kurabilirsiniz.

İletişim Kur
image
image
image
image