Herhangi Bir Ücret Ödemeden

7 Gün 24 Saat Kesintisiz Okey Oynamak İstermisiniz.

Okey Salonuna Bağlan


Haber Detay

Okey Oyun Çeşitleri

image

Okey Oyun Çeşitleri

Okey Oyunu ÇeşitleriOyun 106 taştan ibaret bir oyun setiyle oynanır. Taşlar dört farklı renkte olup üzerlerinde birden on üçe kadar sayılar yazılıdır. Her sayıdan sekiz taş bulunur: iki kırmızı, iki mavi, iki sarı ve iki siyah.

İnsanların, boş zamanlarında, eğlenceli vakit geçirmek için tercih ettikleri klasik oyunların başında gelen okey oyunu; son dönemlerde oyun yelpazesi gittikçe genişleyerek oyunculara birçok türde okey oyun fırsatı sunuyor. Bu oyun türlerinin başında klasik okey gelirken son zamanların popüler oyunu olan yüz bir okey de, insanlar tarafından oldukça rağbet görüyor.

Klasik okeyde oyuncular, ellerindeki taşları seri yaparken özellikle serinin renkli taşlardan değil de aynı renkteki taşlardan olmasına dikkat ediyor. Çünkü aynı renk taşların, yerden çekilen taşlar arasında gelme ihtimali daha yüksek olunca kazanma ihtimali artıyor. Yüz bir okeyde ise oyuncular biran önce hedef sayı olan, toplam yüz biri bulabilmek adına ellerindeki sayı değeri düşük taşları rakiplerine atmaya daha dikkat ediyorlar. Yerden çekilen sayı değeri yüksek taşlar ise isteka da tutulup serinin sayısını yükselmekte kullanılıyor.

Okey oynamak çok basit bir iş.İnternet sitelerine giriyorsun oynuyorsun arkadaş. Okeymekan.com süper bir site olmakla beraber sizlere ödül de dağıtıyor herhalde bildiğim kadarıyla.Bence daha fazla beklemeden bu siteye girip okey oynamaya başlayabilirsiniz.Eğer hala girmediyseniz ben size ne desem boş.

Okey, çok türe sahip bir oyundur. Çok türlü olmasına rağmen bütün okey oyunlarında temel gidişat benzerdir ve aynı zamanda çok kolaydır. 34 oyununda isteka da ki okey taşlarınızın toplamı 34 , 51 oyununda 51′i ve 101 oyununda ise 101′i geçmelidir. 34 ve 101 oyunlarında oyunculara 21 taş 51 oyununda ise oyunculara toplamda 14 taş dağıtılır. Her 3 oyunda da bilindik okey oyunundaki gibi oyuna başlayacak oyuncuya açılış yapması için fazladan bir taş verilir. Oyunun açılışını yapan oyuncu sağındaki oyuncu ile arasına gereksiz gördüğü bir taşı atar. Sıradaki oyuncunun ise 2 seçeneği vardır. Ya oyunu başlatan oyuncunun attığı taşı almalı yada ortadaki dizili taşlardan birini almalıdır. yalnız burada dikkat edilmesi gereken kural ortadaki taşlardan değil de oyunu başlatan oyuncunun attığı taş alırsa oyunu bitirmek zorundadır. Aksi taktirde eğer oyuncunun eli oyunu bitiremiyorsa bu taşı almamalıdır.

Bilindik okey oyunundaki gibi oyunu bitiren oyuncunun tüm taşları uygun bir per içerisinde olmalıdır. Örnek vermek gerekirse 5-6-7-8 bir per dir. Buna seri per denir ve bir seri perin içindeki sayıların tüm renkleri aynı olmalıdır. 9-9-9-9 dörtlüsü de bir per ifade eder. Fakat buradaki gibi aynı sayıdan oluşan perler de tüm renkler farklı olmalıdır. Bir per en az 3 taştan oluşmalıdır. Örneğin aynı renkteki 7-8-9 veya farklı renkteki 5-5-5 birer peri ifade eder. Burada dikkat edilmesi gereken şey bilindik okey oyununda farklı olarak 34, 51 ve 101 okey oyunlarında 12-13-1 seri sayıları per oluşturmazlar. Sonuç olarak tüm taşlar kendi aralarında per oluşturduğu taktirde oyunu açan oyuncu oyunu kazanmış sayılır.

OkeyMekan.Com Oyuncuların Kullanımına sunduğu okey oyunları sayesinde Türkiye’nin ve Dünya’nın birçok bölgesinden insanı aynı platformda buluşturmaktadır. Özellikle Klasik Okey olarak adlandırılan eğlenceli okey türünü oynayan insanların her yaştan ve cinsiyetten olması, Okey Mekan üzerinde oldukça çeşitli bir sosyal yapı oluşmasını sağlamaktadır. OkeyMekan da gizlilik politikası, rehberleri ve iletişim imkanları ile bu sosyal yapıyı korumakla mükelleftir.

Beyaz

İlk Yorum Yazan Sen Ol - Yorumlar

  1. Cevap Bırakın

    E-Posta Hesabınız Yayınlanmayacak. Gerekli Alanları Doldurunuz.*

Kullanıcı Desteği Bizimle İletişime Geçin!

Okey Oyna Popülerliğini Hiç Kaybetmeden Siz Değerli Kullanıcılara Hizmet Vermektedir.

Okey Salonu Bağlan
image
image
image
image